قالب وبلاگ

مطهرونی ها بشتابید
بودن دردنیای واقعی فردا؛ یعنی تسلط برجهان مجازی امروز به شرط آنکه واقعی بمانیم 
لینک دوستان
حسن خلق ( هدیه ی روز بیست و یکم )

* ایها الناس من حسن منکم هی هذا الشهر خلقه کان له جوازا علی الصراط یوم تزل فیه الاقدام؛

ای مردم بدانید کسی که در این ماه اخلاق خویش را نیکو سازد، جواز عبور از صراط را روزی که قدمها بر آن می لرزد، خواهد گرفت.

 

اندکی قبل از شهادت فرمود: مرگ برای من میهمان ناخوانده و ناشناس نیست، مثل من و مرگ، مثل لب تشنه ای است که بعد مدتها به آب برسد و همانند کسی است که گمشده ارزشمندی داشته باشد و بعد مدتها آن را بیابد

مهارت های عملی در اخلاق

 

مجاهدت های علمی در شناخت محاسن اخلاق و زذایل اخلاق و آثار و تبعات دنیوی و اخروی هر کدام از یک سو و مجاهدتهای عملی و کسب مهارتهایی که جز از طریق اقدام به عمل و تجربه میدان عمل و پنجه در پنجه افکندن با مشکلات آن حاصل نمی شود از سوی دیگر، مکمل سیر در تهذیب و خودسازی است، اما جرأت و جسارت توفیق در عمل نیازمند توجه به این نکته اساسی است که:

« بهترین علاجها که علماء اخلاق و اهل سلوک از برای این مفاسد اخلاقی فرموده اند این است که هر یک از این ملکات زشت را که در خود می بینی، در نظر بگیری و بر خلاف آن تا چندی مردانه قیام و اقدام کنی و همت بگماری بر خلاف نفس تا مدتی، و بر ضد خواهش آن رذیله رفتار کنی و از خدای تعالی در هر حال توفیق طلب کنی که با تو اعانت کند در این مجاهده، مسلما بعد از مدت قلیلی آن خلق زشت رفع شده و شیطان و جندش از این سنگر فرار کرده، جنود رحمانی به جای آنها بر قرار می شوند.

مثلا یکی از ذمایم اخلاق، که اسباب هلاکت انسان است و موجب فشار قبر و انسان را در دو دنیا معذب دارد، بدخلقی با اهل خانه یا همسایگان یا هم شغلها یا اهل بازار و محله است، که این زاییده غضب و شهوت است. اگر انسان مجاهد مدتی در صدد برآید که هر وقت ناملایمی پیش آمد می کند از برای او و آتش غضب شعله ور می شود و بنای سوزاندن باطن را می گذارد و دعوت می کند او را بر ناسزا گفتن و بدگویی کردن، بر خلاف نفس اقدام کرده عاقبت بد و نتیجه زشت این خلق را یاد بیاورد، در عوض ملایمت به خرج بدهد و در باطن شیطان را لعن کند و از او به خدا پناه ببرد ، من به شما قول می دهم که اگر چنین رفتاری کنید، بعد از چند مرتبه تکرار، آن خلق به کلی عوض شده و خلق نیکو در باطن مملکت شما منزل می کند.»1

چه تغییری باید در رفتار خویش بدهیم تا موجب دریافت جواز عبور از صراط باشد؟

---------------------------

1. اربعین حدیث، حدیث اول، ص 25

 

توصیه های عملی:

 

1. عمل نمودن به آنچه می دانیم « من عمل بما علم علمه الله علم ما لا یعلم» هر کس عمل کند آنچه را که می داند خداوند خواهد آموخت به او آنچه را نمی داند.

2. استفاده از محضر استاد خودساخته و صاحب نفسی که سخنان او در جان تأثیر کند، یا مطالعه ی کتب اخلاقی او، مانند: کتب ارزشمند اخلاقی حضرت امام ره.

3. ملکات زشت خود را در نظر گرفته در عمل بر خلاف آن مقاومت و صبر پیشه کنید؛ و در این امر از خداوند متعال مرتبا کمک بخواهید.

4. مداومت در ذکر شریف « لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم»

[ چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩ ] [ ۱:۳٩ ‎ب.ظ ] [ sifalaw ]

[ نظرات () ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

چرا دلم نکند تب؟ زمان زمان عجیبی ست! نفس نمانده به کامم، هوا هوای غریبی ست! چه رسم عاشقی است این انتظار مجازی! تعارفات زبانی ، حسابهای ریاضی! چرا دلم نزند لک؟ عشقها که دروغین ، دشنه اند و تفنگند! آدمان نه آدم ، دوستان نه تب دار! مشق های نه مشتاق ، قلب ها همه بیمار چرا دلم نکند تب؟ بیا دلم تنگ است... بیا دلم تنگ است...
RSS Feed

قالب وبلاگ

گالری عکس
دریافت همین آهنگ
free counters
مطهرون
كد لوگوي ما
وب سايت ختم قرآن مجيد
وب سايت ختم صلوات بانك اهداكنندگان غير خويشاوند Display Pagerank
sifalaw:مدیر