قالب وبلاگ

مطهرونی ها بشتابید
بودن دردنیای واقعی فردا؛ یعنی تسلط برجهان مجازی امروز به شرط آنکه واقعی بمانیم 
لینک دوستان
توبه از گناهان ( هدیه ی روز 14هم )

* و توبوا الی الله من ذنوبکم؛

از گناهانتان به سوی خداوند توبه کنید

 


حقبقت توبه - به معنای بازگشت به سوی خدا - از قلب شروع شده، با اندوه و تأسف، ندامت و پشیمانی از گذشته شکل می گیرد، و با غیرت و عزم، جدیت و تلاش نسبت به حفظ فرصت باقیمانده در آینده و عدم بازگشت به گناهان قوت گرفته، کمر راست می کند. توشه ی مهم این سفر الهی در ایام جوانی صفای فطرت ودر پیری پر فروق نگه داشتن نور امید به رحمت خداوند است.

« بر جوانها حتم و لازم است که تا فرصت جوانی و صفای باطنی و فطرت اصلی باقی و دست نخورده است، در صدد تصفیه و تزکیه برآیند وریشه های اخلاق فاسده و اوصاف ظلمانیه را از قلوب خود بَرکَنند که با بودن یکی از اخلاق زشت ناهنجار، سعادت انسان در خطر عظیم است.

و نیز در ایام جوانی اراده و تصمیم انسان، جوان است و محکم. از این جهت نیز، اصلاح برای انسان آسانتر است. ولی در پیری اراده سست و تصمیم، پیر است، چیره شدن بر قوا مشکلتر است. ولی پیران نیز نباید از اصلاح نفس و تزکیه ی آن غفلت کنند و مأیوس شوند زیرا که باز هر چه هست تا انسان در این عالم است - که دار تبدّل و تغیّر و منزل هیولی و استعداد است - انسان با هر زحمت هست خود را می تواند اصلاح کند، و امراض مزمنه ی نفسانیه به هر درجه هم برسد از استحکام، باز می توان قلع ماده نمود. و هیچ مرضی از امراض نفسانیه نیست الا آنکه آن را تا در این عالم است انسان می تواند اصلاح کند، پرچه در تفس ریشه کرده باشد و ملکه شده باشد و مستحکم گردیده باشد.»  

« بدان که از برای توبه کامله ارکان و شرایطی است که تا انها محقق نشود، توبه صحیحه حاصل نشود و ما به ذکر عمده آنها که لازم است می پردازیم.

یکی از آنها که رکن رکین اوست، ندامت و پشیمانی است از گناهان و تقصیرات گذشته؛ و دیگر، عزم بر برگشت ننمودن ب آن است همیشه. و این دو در حقیقت محقق اصل حقیقت توبه و به منزله ی مقوّمات ذاتیّه آن است و عمده در این باب تحصیل این مقام و تحقق به این حقیقت است. و آن، چنان صورت پذیرد که انسان متذکّر تأثیر معاصی در روح و تبعات آن در عالم برزخ و قیامت بشود از وجه معقول و منقول، چنانچه پیش اصحاب معرفت مبرهن و در اخبار اهل بیت عصمت، علیه السلام، وارد است که برای معاصی در عالم برزخ و قیامت صورتهایی است به مناسبت آنها، که در آن عالم دارای حیات و اراده هستند و انسان را از روی شعور و اراده عذاب و آزار می نمایند، چنانچه آتش جهنم نیز از روی شعور و اراده انسان را می سوزاند، زیرا که آن نشئه، نشئه ی حیات است.»2

منابع اصلی سیر انسان به سوی کمالات و شکوفایی استعدادهای انسان گناهان اوست که عین مخالفت با مبدأ مهربان و ربّ رحیم است و ماه مبارک رمضان در واقع فرصتی است برای تطهیر خود. اما به یک نظر این گذشته ها نیست واقع فرصتی است برای تطهیر خود. اما به یک نظر این گذشته ها نیست که مانع سعادت است؛ بلکه مانع اصلی آینده و بنای او بر تکرار اعمال بد خود در آینده است؛ زیرا اگر تصمیم خود را نسبت به آینده قطعی کند و صادق باشد گذشته مورد مغفرت الهی خواهد بود؛ زیرا حقیقت توبه همین تصمیم جدی بر عدم بازگشت به گناهان است.

-----------------------------------------

1. شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص 157 و 158

2. اربعین حدیث، حدیث 17، ص 257

 

توصیه های عملی

 

1. تقویت حسرت و پشیمانی از گناهان بوسیله مطالعه و تحقیق در آثار دنیوی و اخروی گناهان و یاد و تذّکر مداوم به آنچه دانسته و توجه به مانعیت عظیم گناهان در سیر به سوی حق تعالی

2. جدیّت در از دست ندادن فرصتها برای جبران گذشته

3.توجه تفصیلی به گذشته خود در بخاطر آوردن گناهانی که بدون توبه و پشیمانی از آنها گذشته و توبه ی حقیقی از آنها ننموده است.

[ چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩ ] [ ٧:٥٥ ‎ب.ظ ] [ sifalaw ]

[ نظرات () ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

چرا دلم نکند تب؟ زمان زمان عجیبی ست! نفس نمانده به کامم، هوا هوای غریبی ست! چه رسم عاشقی است این انتظار مجازی! تعارفات زبانی ، حسابهای ریاضی! چرا دلم نزند لک؟ عشقها که دروغین ، دشنه اند و تفنگند! آدمان نه آدم ، دوستان نه تب دار! مشق های نه مشتاق ، قلب ها همه بیمار چرا دلم نکند تب؟ بیا دلم تنگ است... بیا دلم تنگ است...
RSS Feed

قالب وبلاگ

گالری عکس
دریافت همین آهنگ
free counters
مطهرون
كد لوگوي ما
وب سايت ختم قرآن مجيد
وب سايت ختم صلوات بانك اهداكنندگان غير خويشاوند Display Pagerank
sifalaw:مدیر