قالب وبلاگ

مطهرونی ها بشتابید
بودن دردنیای واقعی فردا؛ یعنی تسلط برجهان مجازی امروز به شرط آنکه واقعی بمانیم 
لینک دوستان
جنگ نرم قسمت دوم( بررسی و تحلیل شبکه های ماهواره ای و.....

شبکه هایی مانند

 

BLoomberg TELEVISION

و در ادامه .........


شبکه bloomberg television شبکه ای اقتصادی است. این شبکه ها به نوعی تلاش کردند در حوادث پس از دهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران، مشارکت فعالی علیه منافع ملی کشورمان داشته باشند. 

در این حوادث، شبکه هایی مانند بی بی سی ( به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی )، فرانس 24 ( به سه زبان فرانسه، انگلیسی و عربی )، سی ان ان و در میان رسانه های عربی از همه پر رنگ تر، العربیه تمرکز بسیار ویژه ای بر این حوادث داشتند و حتی شبکه العربیه ، وله خاصی برای این موضوع ساخته و هر روز به طور مکرر پخش می کرد، حتی هنگامی که حوادث فروکش کرده بود، با آب و تاب بسیار به موضوع می پرداخت. این شبکه تا این اواخر به مسائل ایران با عنوان « بحران ( الازمه ) ایران » می پرداخت و وضعیت کشور ما را در حالت بحرانی بازنمایی می کرد. شبکه الحره که پس از اشغال عراق به دست امریکایی ها تاسیس شده نیز در برنامه های خود رویکردی ضد ایرانی دارد. در این میان برخی شبکه ها مانند (RT ) یا همان Russia Today و نسخه عربی آن ( روسیا الیوم )، رویکردی میانه رو تر در قبال ایران دارند. کشور ما در این عرصه، با سه شبکه خبری یعنی « خبر »، « العالم » و « Press TV » حضور دارد و شبکه المنار، متعلق به حزب الله لبنان

برخی شبکه های تازه تاسیس شیعیان عراق، شبکه تلوزیونی ماهواره ای سوریه نیز به رویکردهای فرهنگی - سیاسی جمهوری اسلامی ایران گرایش جدی و قوی دارند.

1. شبکه های فیلم و سریال: شبکه هایی مانند فارسی وان، این شبکه با پخش سریال جذاب LOST با زیرنویس فارسی، باعث جلب مخاطب شد.

 

 mbc persia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Body Time

Iran Beauty

و بسیاری شبکه های مشابه که در طول یک سال و نیم گذشته به تعداد آنها چندین شبکه افزوده شده است، اغلب برای مخاطبان ، فیلم سینمایی یا سریال غیر ایرانی پخش می کنند یا برخی فیلم هایغیر ایرانی که در ایران دوبله شده را پخش می کنند اما بخش های دوبله نشده را نیز به آنها می افزایند. در واقع، در خصوص این شبکه ها نکاتی چند مطرح است:

الف: بسیاری از فیلم های پخش شده از این شبکه ها حاوی خشونت و نیز روابط غیر اخلاقی هستند. البته این شبکه ها هم سطحی از سانسور را دارند، اما محور موضوعات فیلم های حاوی دو عنصر یاد شده است. چرا که آنها در رقابت با شبکه های داخلی تلوزیونی کشورمان قرار دارند که دو عنصر یاد شده در آنها تقریبا بسیار خفیف است و همین موضوع، فرصتی را برای شبکه های ماهواره ای فیلم و سریال فراهم کرده تا بتوانند مخاطبان ایرانی را به سوی خود جذب نمایند. نزدیک به صد در صد فیلمهای سینمایی و حدود نیمی از سریال هایی که از این شبکه ها پخش می شوند، آمریکایی هستند. از این رو، در حقیقت این شبکه ها در جهت تقویت قدرت نرم امریکا حرکت می کنند.

ب: این شبکه ها یا فیلم های دوبله شده در ایران را پخش می کنند یا فیلم ها را با زیرنویس فارسی پخش می کنند. که این باعث جذب مخاطب به سوی آنها می شود چون اغلب مخاطبان، زبان انگلیسی یا زبان خارجی دیگری نمی دانند و دوبله یا زیرنویس، بسیار به آنها کمک می کند اما دوبله یا زیرنویس لزوما عاری از واژگان غیر اخلاقی یا تابوهای زبانی نیست. در بین این دسته از شبکه ها، برخی هم چون ام بی سی فارسی، به دلیل پخش شبانه روزی فیلم های سینمایی هالیوودی و اخیرا پخش سریال و برنامه های سرگرم کننده و فارسی وان با پخش سریالهای جدید، بعضا نزدیک به وضع اجتماعی و دغدغه های اجتماعی کنونی در ایران و با دوبله فارسی، شبکه TV GEM نیز به به دلیل تمرکز بر فیلم ها و سریالهای جدید، پخش بسیاری از برنامه های نمایشی با دوبله فارسی و تمرکز ویژه بر اخبار و تحولات جدید هالیوود ، موفق به جذب نسبی مخاطب شده است.

در میان این دسته از شبکه ها ، شبکه ام بی سی فارسی و فارسی وان مخاطبان گسترده ای دارند. نکته قابل توجه در خصوص زیرنویس فارسی شبکه ام بی سی فارسی این است که زیرنویس ها اغلب دارای غلط املایی هستند و نیز در ترجمه عبارات از آنجا که اغلب افراد عرب زبان نامسلط به زبان فارسی آنها را ترجمه می کنند ، بسیاری از اوقات ترجمه رسا نیست یا از عبارات یا اصطلاحات رایج در زبان روزمره عربی استفاده می شود؛ مثلا CREDIT CARD به جای واژه کارت اعتباری، کارت اعتمادی ترجمه شده است. اما شبکه فارسی وان که به جرات پر بیننده ترین شبکه تلوزیونی ماهواره ای است سریال های با محوریت خانواده را پخش کرده و به دلیل مضامین خاص سریالهایش که اغلب ساخته سه کشور آمریکا، کره جنوبی و کلمبیا بوده اند در بلند مدت تاثیر بسیار زیادی در نگرش های مخاطبان عادی خود درباره بسیاری از مسائل اجتماعی خواهد داشت. به طور اجمالی می توان گفت گفتمان غالب در برنامه های این شبکه، گفتمان خیانت است چرا که از میان حدود 21 سریال پخش شده از این شبکه تاکنون، مثلث روابط بین دو مرد و یک زن و یا دو زن و یک مرد، در بیش از 15 سریال دیده شده است.

ج: ........ ادامه دارد 

[ شنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٩ ] [ ۸:٠٥ ‎ب.ظ ] [ sifalaw ]

[ نظرات () ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

چرا دلم نکند تب؟ زمان زمان عجیبی ست! نفس نمانده به کامم، هوا هوای غریبی ست! چه رسم عاشقی است این انتظار مجازی! تعارفات زبانی ، حسابهای ریاضی! چرا دلم نزند لک؟ عشقها که دروغین ، دشنه اند و تفنگند! آدمان نه آدم ، دوستان نه تب دار! مشق های نه مشتاق ، قلب ها همه بیمار چرا دلم نکند تب؟ بیا دلم تنگ است... بیا دلم تنگ است...
RSS Feed

قالب وبلاگ

گالری عکس
دریافت همین آهنگ
free counters
مطهرون
كد لوگوي ما
وب سايت ختم قرآن مجيد
وب سايت ختم صلوات بانك اهداكنندگان غير خويشاوند Display Pagerank
sifalaw:مدیر