قالب وبلاگ

مطهرونی ها بشتابید
بودن دردنیای واقعی فردا؛ یعنی تسلط برجهان مجازی امروز به شرط آنکه واقعی بمانیم 
لینک دوستان
معرفی و تحلیل شبکه های ماهواره ای و تلوزیونی

آیا شوالیه های جنگ نرم را میشناسید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و آیا اصلا تاکنون اندیشیده اید این شوالیه ها در قرن حاضر چگونه بر فرهنگ، مذهب و روح جوانان هر ملت یورش می برند؟؟؟؟؟

پس با ما همراه شو تا در این مجال هرچند کوتاه یکی از مصداق های جنگ نرم را به روایت بنشینیم.

و  در ادامه این بحث به معرفی و تحلیل شبکه های ماهواره ای و نوع عملکرد و نفوذ  آنها می پردازیم.......

 

نکته: ممکن است خیلی از دوستان بپرسند مگر این وبلاگ یک وبلاگ مذهبی نیست و کار اصلی آن پژوهش قرآنی و برنامه های قرآنی پس چرا قدم در میدان سیاست گذاشته و مطالبی را درج می کند که مذهبی نیست در پاسخ به این دوستان باید بگوییم که دین از سیاست جدا نیست و در زمانی که دشمنان این آب و خاک قصد دین و فرهنگ و ملیت ما را کرده اند نم یتوانیم فقط به متن و ظاهر آیات توجه کنیم هرچند که در ظاهر قرآن نیز کم نیست آیات و مطالبی که مومنان را به کسب علم و هوشیاری و مبارزه با تهاجم دعوت می کند پس به حکم وظیفه در حد توان تلاش خواهیم کرد باشد که مورد قبول حضرت دوست قرار گیرد( sifalaw )


دسته بندی شبکه های ماهواره ای

به طور خیلی کلی می توان شبکه های ماهواره ای را به 10 دسته تقسیم کرد:

1. شبکه های خبری: محتوای اصلی این شبکه ها را برنامه های سیاسی همچون خبر و تفسیر خبر تشکیل می دهدکه با تمرکز بحث در اینجا بر روی شبکه های فارسی زبان، بین شبکه های سیاسی کنونی، شبکه « بی بی سی فارسی » تاثیر گذارترین شبکه در میان این دسته از شبکه ها بوده است، چون از روش های نرم و بسیار ملایم برای انتقال پیام هایش استفاده می کند ضمن اینکه در تاکتیک های اقناعی خود نیز بسیار تلاش می نماید خود را بی طرف و دلسوز ملت ایران نشان دهد. در واقع این شبکه، تجلی مناسبی از شخصیت حکومت استعماری انگلیس است، به این معنی که با ژستهای مشفقانه و نرم، فریبکارانه ترین پیامها را منتقل می کند و در این راستا، بسیار حساب شده عمل م یکند. این شبکه برای این منظور، بین برنامه های سیاسی و اصطلاحا سخت خود، برنامه هایی با محتوای اجتماعی، فرهنگی و نیز علمی را گنجانده است که به ظاهر نرمند و لایه های القایی آن بسیار مخربتر از برنامه های جدی خبری یا تفسیری هستند، چرا که مخاطب عادی اغلب پی به لایه های زیرین متنهای نرم این شبکه نمی برد. 

برای مثال: در برنامه « کوک » این شبکه که به موسیقی اختصاص دارد اغلب گفتگوهایی جوان پسند با خوانندگان راک و رپ ایرانی صورت می گیرد و در این گفتگوها به طور تلویحی به مخاطبان القا می شود که به دلیل جو خفقان ایران، اغلب خوانندگان مجبورند در زیرزمین و پنهانی فعالیت داشته باشند و تنها با رسیدن پای آنها به خارج از ایران، به آزادی می رسند. البته عملکرد این شبکه در حوادث پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری به قدری بارز بود و چهره عیانتر آن را به صورت آشکارا به نمایش گذاشت که نیازی به معرفی ویژه این شبکه نیست. تنها به این نکته می توان اکتفا کرد که در میان این دسته از شبکه های ماهواری ای ( شبکه های خبری و سیاسی ) بی بی سی فارسی، به دلیل بهره گیری از شیوه های معمول در شبکه های مختلف بی بی سی به زبانهای گوناگون، به ویژه شبکه « بی بی سی جهانی » چالش سازترین شبکه خبری فارسی ماهواره ای در جنگ نرم علیه ایران بوده اس. ( برای مطالعه بیشتر  ر.ک: بیکرانلو، بهار 1389).

 

شبکه های دیگری مانند شبکه صدای فارسی آمریکا ( VOA ) نیز وجود دارند که این شبکه ها با زمختی و ارسال پیام های سیاسی از طریق برنامه های مشحون از پروپاگاندا فعالیت می کنند و ضدیت آنها با جمهوری اسلامی ایران، آشکارتر است. ضمن اینکه فضای زیادی برای برنامه های نرم باز نکرده اند. شبکه های سلطنت طلب یا شبکه های دیگر مخالفان جمهوری اسلامی ایران مانند کوموله ها، حتی از این شبکه ها نیز خصمانه تر موضع گیری می کنند که اغلب به دفع شدن مخاطب از شعارهای بی مایه آنها منجر می شود. انتظار می رود شبکه یورونیوز و نیز تی آر تی ترکیه با تاسیس شبکه های فارسی خود به گروه شبکه های خبری فارسی زبان ماهواره ای بپیوندند.

البته در این دسته شبکه های غیر فارسی زبان مانند شبکه های العربیه، الجزیره، یورور نیوز( به زبانهای مختلف )، CNN، BBC WORLD، بی بی سی عربی، Russia، Fox news، france 24، Today، و « روسیا الیوم » و بسیاری شبکه های خبری دیگر هستند که این شبکه ها چندان بر مخاطبان داخل ایران و عمدتا مخاطبان کشورهای عربی و غربی، هدف پیام رسانی آنها هستند. البته برخی شبکه های کردی کردستان عراق و نیز کردهای ترکیه که برای کردها و نیز شبکه های جمهوری آذربایجان و ترکیه را که به زبان آذری یا ترکی برنامه پخش می کنند ، نباید از نظر دور داشت.

 

این مبحث همچنان ادامه دارد منتظر مطالب بعدی ما باشید

 

 

[ سه‌شنبه ۸ تیر ۱۳۸٩ ] [ ٧:٥٩ ‎ب.ظ ] [ sifalaw ]

[ نظرات () ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

چرا دلم نکند تب؟ زمان زمان عجیبی ست! نفس نمانده به کامم، هوا هوای غریبی ست! چه رسم عاشقی است این انتظار مجازی! تعارفات زبانی ، حسابهای ریاضی! چرا دلم نزند لک؟ عشقها که دروغین ، دشنه اند و تفنگند! آدمان نه آدم ، دوستان نه تب دار! مشق های نه مشتاق ، قلب ها همه بیمار چرا دلم نکند تب؟ بیا دلم تنگ است... بیا دلم تنگ است...
RSS Feed

قالب وبلاگ

گالری عکس
دریافت همین آهنگ
free counters
مطهرون
كد لوگوي ما
وب سايت ختم قرآن مجيد
وب سايت ختم صلوات بانك اهداكنندگان غير خويشاوند Display Pagerank
sifalaw:مدیر